Osnovne napomene
Lična zaštitna oprema i odeća služe kao barijera u cilju smanjivanja rizika od izloženosti infektivnim agensima prilikom obavljanja različitih medicinskih procedura. Njihov odabir zavisi od prirode posla koji se obavlja.
Mantili, kombinezoni, kecelje
Mantili bi po mogućstvu trebalo da budu potpuno zakopčani. Međutim, mantili sa dugim rukavima i zakopčavanjem pozadi ili kombinezoni pružaju bolju zaštitu nego obični mantili i preferiraju se obično u radu u mikrobiološkim laboratorijama ili sa respiratornim infekcijama prilikom pružanja zdravstvene zaštite i intervencija koje nose visok rizik od nastanka aerosoli. Preko mantila ili kombinezona mogu se nositi kecelje kada i gdje je to potrebno kako bi se pružila bolja zaštita od prosipanja bioloških materijala. Mantile, kombinezone ili kecelje ne treba nositi van laboratorijskog prostora ili prostora u kojem se sprovodi neposredna briga o pacijentu.
Zaštitne naočare i viziri
Izbor opreme za zaštitu lica i očiju od prskanja, trunja i komadića zavisi od aktivnosti koja se obavlja. Naočare za zaštitu od prskanja i uticaja od hemikalija treba nositi preko “normalnih” propisanih (dioptrijskih) naočara i kontaktnih sočiva pošto isti ne obezbeđuju zaštitu od biološke i hemijske opasnosti. Štitnici za lice (viziri) su napravljeni od posebne plastike, stavljaju se preko lica i pričvršćuju za glavu trakama ili drugim mehanizmom. Ovu opremu ne treba nositi van laboratorijskog prostora ili prostora u kojem se sprovodi neposredna briga o pacijentu.
Rukavice
Kontaminacija ruku je neizbježna prilikom svakog kontakta sa oboljelim. Ruke su takođe ‘osjetljive’ i na povrede tako da je nošenje mikrobiološki odobrenih rukavica od lateksa, vinila ili nitrilnih hirurških rukavica za jednokratnu upotrebu obavezno u mnogim procedurama naročito za osnovni rad u laboratoriji, kao i za rukovanje infektivnim agensima, krvlju i tjelesnim tečnostima.
Rukavice za više upotreba se mogu koristiti u određenim situacijama ali se mora posvjetiti posebna pažnja njihovom pranju, uklanjanju, čišćenju i dezinfekciji.
Rukavice treba ukloniti a ruke temeljno oprati i dezinfikovati posle svakog rukovanja infektivnim materijalima i rada u biološki bezbednom kabinetu. Upotrebljene rukavice za jednokratnu uptrebu treba ukloniti i baciti sa infektivnim otpadom.
Prilozi
Izvor: Institut za javno zdravlje Crne Gore – IJZCG
Leave a Reply
Your email is safe with us.