U subotu, 26.10.2019.godine u periodu od 14h do 15:30h održana je promocija knjige: “Inkluzivna praksa I dio – Re/habilitacija u inkluziji”, u Kongresnoj sali Instituta Igalo, u organizaciji Komore fizioterapeuta Crne Gore.
Opsežna studija strukturisana kroz 4 krupnije cjeline (Re/habilitacija u inkluziji, autorke Emire Švrake; Modeli obrazovanja djece sa posebnim potrebama, autora Naima Salkića; Pedagoška i socijalna podrška inkluzivnim vrtićima i školama, autorke Berke Klinić; i Ishrana djece, autorke Arzije Pašalić) i brojna potpoglavlja i teme, odslikava holistički pristup ovoj tematici.
Pred vama je 3. knjiga iz biblioteke Socijalna inkluzija Saveza udruženja osoba s cerebralnom paralizom FBiH (Savez), Inkluzivna praksa, koja će izaći u tri dijela. Prvi dio knjige Inkluzivna praksa nosi podnaslov Re/habilitacija u inkluziji i sadrži uvodna poglavlja inkluzivne prakse. Knjiga će biti podrška u nastavi studentima Fakulteta zdravstvenih studija Univerziteta u Sarajevu, studija Fizikalna terapija za predmete Okupaciona terapija i Rehabilitacija u inkluziji, koji se prvi put izvodi od akademske 2017/2018.
Biopsihosocijalni model ili holistički model podstakao je brojna istraživanja uticaja psiholoških i socijalnih uzroka na nastajanje, tok i ishod bolesti, a time i razvoj novih interdisciplinarnih područja kao što su zdravstvena psihologija i psihoneuroimunologija. Holistički model opisuje interakcije između psihosocijalnih i bioloških faktora o etiologiji i razvoju bolesti, o tome kako pojedinac interpretira i reaguje na okruženje, kako odgovara na stres, kakvi su uticaji zdravstvenih ponašanja i kako to može, u konačnom, uticati na zdravstvene ishode.
Inkluzivni model školskog obrazovanja predstavlja samo jednu komponentu sistema re/habilitacije u lokalnoj zajednici, koji promoviše holistički pristup i orjentisanost na dijete i porodicu. Inkluzivna praksa škole odražava inkluzivnu kulturu i politiku škole. Ona predstavlja praktična, pedagoško-psihološka i didaktičko-metodička rješenja, u osiguravanju kvalitetnog poučavanja i učenja, kao i aktivnog učešća svih aktera života škole. Inkluzivna praksa podrazumjeva da su sva djeca/učenici dobrodošli u vrtiće/škole i da su odgovornost svih prosvjetnih radnika.
Individualizovani pristup u nastavi za djecu s razvojnim teškoćama podrazumjeva niz postupaka: razvijanje samostalnosti učenika stepenovanim pružanjem pomoći, predviđanje dužeg vremena za rješavanje zadataka, pojedinačno zadavanje zadataka, češću provjeru znanja u kraćim vremenskim jedinicama i s manjim brojem pitanja, zajedničko planiranje rada s učenikom, češće promjene aktivnosti.
Slobodno vrijeme smatra se značajnim vremenom u životu pojedinca i značajnim aspektom socijalizacije (posebno mladih) ljudi. Sociologija i pedagogija danas posvećuju sve više pažnje upravo slobodnom vremenu, smatrajući ga ključnim, budući da ispunjava tri osnovne funkcije: odmaranje, razonodu i razvoj ličnosti. Djeci s razvojnim teškoćama potrebna je pomoć u razvijanju opcija slobodnih aktivnosti i prilagođavanja okruženja za izvođenje slobodnih aktivnosti prema mogućnostima.
Leave a Reply
Your email is safe with us.